Prawo karne – dlaczego lepiej nie mieć z nim problemów

Prawo karne – gdzie kończą się żarty

W dzisiejszych czasach naprawdę bardzo wiele ludzi ma problemy z prawem. Wydaje się, że jest to związane poniekąd ze zmianami kulturowymi. Młodzi ludzie bardzo często praktycznie wychowują się sami. Rodzice całe dnie spędzają w pracy i na dorabianiu się, brakuje zatem czasu na to, by wskazać młodym odpowiedni kierunek w życiu. W grupie rówieśniczej bardzo często gubią się oni i zaczynają postępować zgodnie z panującymi tam zasadami. Niestety nie zawsze te zasady są pozytywne i godne promowania.

Pierwsze zatargi z prawem

Tak naprawdę pierwsze zatargi z prawem bardzo często mają już nastolatki. W tym przypadku prawo karne reguluje, że młody człowiek będzie miał kuratora albo zostanie umieszczony w ośrodku wychowawczym, zwanym potocznie poprawczakiem. To jeden ze sposobów na to, aby tak zwanych wykolejonych młodych ludzi sprowadzić znów na dobre tory. Czy to rzeczywiście się udaje? Tak naprawdę jest różnie. Są młodzi ludzie, którzy po pierwszych zatargach z prawem, potrafia odmienić swoje życie. Wielu niestety brnie dalej, a kłopoty z prawem nasilają się. Już jako młodzi dorośli ludzie nie będą traktowani łagodnie, a wobec nich zostaną wymierzone bardziej dotkliwe kary, takie jak na przykład kara pozbawienia wolności.

Od czego się zaczyna

Nie da się ukryć, że we współczesnym świecie najczęściej zatargi z prawem zaczynają się od drobnych kradzieży, rozbojów i pobić, a także posiadania narkotyków i handlu nimi. To właśnie ten ostatni aspekt jest chyba największym problemem. Młodzi handlarze narkotyków, którzy bardzo często są również od nich uzależnieni, potrafią być bezwzględni w egzekwowaniu płatności, bardzo często też są na usługach zorganizowanych grup przestępczych, dla których są tak naprawdę płotkami. W ten sposób, już od najmłodszych lat, kiedy to kształtuje się cała moralność człowieka, przesycenie są wszystkim tym co niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Później może być już tylko gorzej.

Dlaczego lepiej uważać i przestrzegać prawa

Kiedy zaczyna postępować powolny rozkład moralności człowieka, która tak naprawdę nigdy nie była prawidłowa ukształtowana ( na przykład w związku z pochodzeniem z patologicznej rodziny), człowiek przestaje przestrzegać jakichkolwiek zasad. Od tego już tylko krok do coraz większych występków, a nawet zbrodni. Na szczęście w społeczeństwie nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania. Prawo karne jest restrykcyjne i lepiej jest go przestrzegać, bo z można na długi czas zostać odizolowanym od społeczeństwa, spędzając swoje najlepsze lata w więzieniu, wśród innych zdemoralizowanych osób.

Pomoc prawna dla osób które złamały prawo karne

Trzeba jednak zaznaczyć, że w życiu rzadko coś jest czarno – białe. Dlatego każdy człowiek potrzebuje drugiej szansy, pomocnej ręki. Również ten który złamał prawo i zrobił coś złego. To właśnie dla takich osób istnieje instytucja adwokata. Adwokat to osoba, która broni nawet tych, którzy rzeczywiście zrobili coś złego, zgodnie jednak z prawem polskim – mają oni prawo do skorzystania z obrony. Każdy może ubiegać się o adwokata z urzędu, czyli osobę, która zajmie się sprawą. Nie będzie łączyło się to z ponoszeniu kosztów finansowych. W każdym mieście, chociażby takim jak Olsztyn, w którym jest sąd rejonowy rozpatrujący tego typu sprawy, można ubiegać się o przydzielenie adwokata z urzędu. Oczywiście korzystają z tego osoby, które weszły w zatarg z prawem, bo dzięki temu mogą się one czuć pewniej na sali sądowej.