Rozwód – jak przejść te trudne chwile? Sprawdź!

Czasem wszystko się kończy

Szacuje się, że w 2016 roku w Polsce rozwiodło się około 64 tysięcy małżeństw, w tym najczęściej dotyczyło to osób wieku 30-39 lat. Statystyki wskazują, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba zakończonych małżeństw z roku na rok wzrasta. Większość rozwodów, bo aż 70%, miało miejsce w dużych miastach, a na szczycie listy znajdował się Radom. To tylko liczby, natomiast pokazują one jak bardzo, w ciągu ostatniej dekady, zmienił się stosunek polskiego społeczeństwa do formalnych związków.

Przykre doświadczenie

Mimo, że w dzisiejszych czasach rozpad małżeństwa nikogo nie dziwi, to jednak dla osób, których on dotyczy, jest to zazwyczaj dotkliwe i przykre doświadczenie. Przede wszystkim stają one przed wyzwaniem rozpoczęcia zupełnie nowego życia, bez partnera u boku, nierzadko samemu z dziećmi. Często tematem sporów stają się również one i narastają problemy z podziałem opieki i finansów. Do tego jeszcze dochodzi kwestia rozpraw sądowych, temat ugody, orzeczenia ugody, czy podziału majątku. Przy nawale emocji i spraw do załatwienia łatwo jest popaść w zły nastrój i rezygnację, co definitywnie nie pomoże w szybkim i sprawnym rozwiązaniu małżeństwa. Dlatego przede wszystkim należy zabrać się za ułożenie dobrego planu.

Dobry prawnik

Nie załatwimy za dużo bez dobrego prawnika, który prawo rodzinne ma w małym palcu. Nie patrzmy na koszty- ważne, żeby był skuteczny i kontaktowy, a wszystko może się zwrócić przy podziale majątku oraz orzeczeniu wysokości alimentów. W momencie kiedy zatrudnimy odpowiednią osobę, nie musimy martwić się formalnościami i możemy skupić na innych sprawach. Dobry adwokat pomoże przygotować się do rozprawy, zebrać odpowiednie dowody, czy ustalić strategię działania. Sprawy rozwodowe są bardzo różne i czasami bywają łatwe, a kiedy indziej bardzo trudne i mogą ciągnąć się latami. Jest to w większości zależne od przyczyny, którą podają strony. Najczęściej są to niezachowanie wierności małżeńskiej, niezgodność charakterów, alkoholizm, kwestie finansowe, czy dłuższa nieobecność.

Spokój dla najbardziej narażonych

W przypadku osób mających dzieci istotną kwestią jest zapewnienie im spokoju w ten burzliwy czas. Rodzice nie powinni przelewać swoich negatywnych emocji i nastrojów na pociechy, niezależnie od ich wieku. Oczywiście większe dzieci powinny być wtajemniczone, poprzez rozmowę, dlaczego nastąpiło rozstanie, ale bez zbędnych i obciążających ich psychikę szczegółów. Jeżeli tylko rodzic zauważy, że dzieje się coś z nimi nie tak, wydają się przygnębione, czy nerwowe, to warto jest skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże im pogodzić się oraz oswoić z tą nową sytuacją.

Czas leczy radny

Jeżeli jesteśmy smutni przez stratę partnera, a rozwód nas pogrąża- dajmy sobie czas. Na rozpacz, płacz, czy ujście emocji. Czasami proces akceptacji nowej sytuacji trwa nawet latami. Próbujmy znajdywać pozytywy i skupiać się tylko na nich. Zaakceptujmy to, że nie możemy kontrolować każdego aspektu życia, a niektóre sytuacje zdarzają się niezależnie od nas. Dobrze jest poświęcić czas wolny na siebie; na wyjścia do ludzi, spędzanie czas z przyjaciółmi, robienie nowych i ciekawych rzeczy, na które wcześniej nie mieliśmy okazji. Przede wszystkim nie zmuszajmy się do szczęścia, a czas pomoże wyleczyć rany i pogodzić się z teraźniejszością.

Podsumowanie

Nie zawsze pary rozstają się w zgodzie- często partner wyrządza drugiemu krzywdę, przez zdradę czy oszustwa. Bardzo ważnym aspektem po rozwodzie jest po prostu wybaczenie drugiej osobie wszystkiego zła, które się przez nią wydarzyło. W końcu nikt nie jest idealny, a pomoże nam to osiągnąć wewnętrzny spokój ducha, ponieważ bardzo ciężko jest żyć z wewnętrzną nienawiścią do drugiej osoby. Jest to ostatni etap, po którego osiągnięciu można otworzyć się na nową miłość i zacząć tworzyć plany na nową, szczęśliwą przyszłość.